На руски: Плаун булавови́дный
На английски: Ground Pine
На немски: Keulen-Bärlapp
На френски: Lycopode officinal
Синоними: плавун, махалчест плаун, обикновен плавун
Разпространение: Бухалчестият плаун се среща в широколистни и смесени гори, по каменисти и скалисти места при надморска височина 1600-2200 м.
Описание: Бухалчестият плаун е многогодишно тривисто растение с тънко, пълзящо, велужно разклонено, с достигащо до 1 м на дължина стебло и коренище, наподобяващо вълча лапа. От стеблото му излизат разклонени, вертикално изправени клонки. Листата на бухалчестия плаун са малки, спирално разположени върху стеблото и клонките, линейни, шиловидни, достигащи на дължина 3-5 мм и завършващи с бяла власинка, дълга 2-3 мм. Спороносните класчета на бухалчестия плаун са 1 до 3 на стебло, връхни, цилиндрични, с дължина до 6 мм, закрепени на тънка дръжка, достигаща на дължина до 15 см, по която се намират рядко разположени разперени назъбени жълто-зелени листчета, в основата на които е разположен бъбрековиден спорангий.
Спороноси юли — септември
Употреба: Използват надземните части на бухалчестия плаун
Съдържание на елементи: В бухалческия плаун се съдържат алкалоиди, захари, минерални вещества, тлъсто масло, дъбилни вещества, смоли, пектин, каротен и др.
Действие:
- при хроничен алкохолизъм
- против тютюнопушене
- при ревматизъм, подагра
- при бъбречни и чревни колики
- при лечение на екземи и кожни възпаление
- при хемороиди
- подобрява функцията на черния дроб
- противовъзпалително
- пикочогонно и слабително
Странични ефекти:
Да се приема САМО по лекарско предписание и под лекарски надзор
Приложение:
- запарка – 1 ч.л. билка се залива с 250 мл вряла вода, оставя се да престои 10 мин, прецежда се и се приема на глътки сутрин 30 мин преди закуска
- студен извлек – 1 ч.л. билка се залива с 250 мл студена вода, оставя се да престои 8 ч., прецежда се и се приема за 1 ден