На английски: Meadowsweet
На немски: Echtes Madesiiss
На френски: Reine des pres
На руски: Лабазник вязолистный
Синоними: брястолистно орехче, брястово орехче, отвратниче
Разпространение: Блатният тъжник се среща в Европа, Югозападна и Средна Азия, по влажни ливади, тресавища, край извори и потоци при надморска височина до 2300 м.
Описание: Блатният тъжник е многогодишно тревисто растение с пълзящо хоризонтално коренище с нишковидни корени. Стеблото му е изправено, леко оребрено, вдървеняващо в основата си, разклонено в горната си част, голо или влакнесто, достигащо на височина 1,5-2 м. Листата на блатния тъжник са нечифтоперести, покрити със сиви власинки отдолу, голи отгоре, с 2-5 двойки големи, врязано напилени яйцевидно продълговати листа, достигащи на дължина 2-8 см, между които има няколко двойки по-дребни остро назъбени листчета, като връхното листо е най-голямо, 3-5 делно, дланевидно. Цветовете му са събрани в многобройни, приятно ухаещи едри щитовидни метлически съцветия на върха на стъблото, достигащи до 25 см. Цветчетата са с диаметър 6-8 мм, с 5 чашелистчета дълги 1 мм, извити назад след прецъфтяване, с 5 бели или жълтеникаво-бели венчелистчета и многобройни тичинки, значително по-дълги от венчелистчетата. Плодът на блатния тъжник се състои от няколко едносеменни, неразпукливи,спирално извити кафяви голи мехунки, достигащи на дължина 3-4 мм.
Цъфти през юни – юли.
Употреба: Използват се както надземните части, така и коренищата на блатния тъжник.
Надземната част се събира в началото на цъфтежа – юни-юли. Суши се на сянка или в сушилня при температура до 400С. Изсушената билка е със зелени листа и стъбло, с бледо жълтеникави съцветия, без мирис и с леко горчив вкус.
Корените се вадят през есента – септември-октомври. Сушат се на сянка или в сушилня при температура до 400С. Сухите корени са тъмнокафяви, без мирис и с горчив вкус.
Съдържание на елементи: В блатния тъжник се съдържат гликозиди, флавоноиди, етерично масло, метилов алкохол, естети на салициловата киселина, танини, фосфор, сяра, желязо, провитамин, А и витамин С, минерални соли и др.
Действие:
- при шарки
- понижава температурата
- при заболявания на кръвта
- при менструални болки
- против диария при деца
- при възпаления на стомаха и червата
- при бъбречни заболявания
- при жълтеница
- при възпаление на жлезите, гуша, задух
- при артрит, подагра, ревматизъм, подути стави
- при кожни заболявания
- при бяло течение
- при ухапване от насекоми
- при смущение на централната нервна система, стрес, безсъние и безпокойство
- понижава артериалното налягане при болни от диабет
- при задържане на течности в организма, отоци
- противовъзпалително при циреи и гнойни рани
- при зъбобол и кървящи венци
Странични ефекти:
Да не се приема при алергия към аспирин
При асматици може да предизвика лъжлив пристъп
Да се приема по лекарско предписание и под лекарски надзор
Приложение:
- запарка от стръкове/цвят – 2 с.л. стръкове/цвят се заливат с 500 мл вряла вода, оставят се да престоят 1 ч., прецежда се и се приема преди храна по 1 вин.ч. 4 пъти дневно.
- отвара от корени – 2 с.л. корени се заливат с 500 мл вряла вода, варят се 10 мин, прецежда се и се приема преди храна по 1 вин.ч. 4 пъти дневно.
- капки – 50 г сухи цветове се заливат с 500 мл алкохол, оставя се да престои 2 седмици, като се разбърква добре всеки ден, прецежда се и се налива в тъмна бутилка. Приема се по 15-20 капки 3 пъти дневно.