Синоними: Жълт блатняк, блатниче, блатен крокон, белокрилник, гергьовско цвете, гергьовче, джуровец, жабешко цвете, жабинек, жълтениче, жълтурче, змиев трън, змиево грозде, змийни любеници, змийско ножче, зъмско цвете, мазно кокалче, попова лъжичка, разгон
Разпространение: Блатникът е широко разпространено и популярно блатно растение. Вирее предимно в планините в умерените географски ширини на Северното полукълбо при надморска височина от 400-2000 м. Среща се по слънчеви, заблатени, мочурливи ливади и поляни, край потоци и реки в по-голяма част от страната.
Описание: Многогодишно тревисто растение с коренище. Стеблото е кухо, гладко, полегнало или изправено, слабо разклонено с височина 40-80 см. Листата са тъмнозелени, много лъскави, цели, голи, кожести, по ръба леко назъбени. Листата са леко закръглени със сърцевидна до бъбрековидна форма, последователно разположени. Приосновните листа са по-големи с дълга дръжка, а стъблените листа са по-малки с къса дръжка или дори приседнали. След цъфтежа листата потъмняват. Цветовете са лъскави, златисто-жълти, средноголеми паничковидни с диаметър 1,5-5 см. Разположени са единично или по няколко на върха на стъблото на дръжка, с дължина 10-15 см. Околоцветникът прост, съставен обикновено от 5, рядко от повече жълто обагрени листчета, с горен яйчник, с много тичинки и плодници. Плодът е съставен от 5-15 мехунки, от които излизат семената след като се мехунките се разпукат.
Употреба: Използува се цялата надземна част на растението, която се събира по време на цъфтежа в периода март-юли. Суши се на сухо и проветриво място или в сушилня при 40 °С.
Съдържание на елементи:
Надземната част съдържа холин, каротин, флавони, кверцетин, анемонин
Действие: Прилага се в малки дози извлек от билката
- противовъзпалително действие
- обезболяващо действие
- при треска
- при нарушение на обмяната на веществата
- при простуда
- при анемия
- при изгаряния
- при хронични екземи
- слабо изразено противотуморно действие
Странични ефекти:
Растението е силно отровно ! Да се прилага САМО под лекарски надзор!
При вътрешна консумация причинява тежки отравяния. Задължително лечение в болница.
Приложение:
- лапа – изсушени стрити листа се запарват, увиват се с марля и се поставят върху възпалената кожа. Престояват не повече от 15 минути.
- Извлек –Смесват се билката и 70-% спирт в съотношение1:5. Приема се по 2 капки 3 пъти дневно под лекарски надзор