На английски: Maddar
Hа немски: Kahles Krenzlabkrant
На френски: Garance
На руски: Марена красильная
Синоними: брош, броч, марена, бояджийски брош, червен брош, багрилен брош, гаранца, крап, бруск
Разпространение: Брошът расте в Южна, Централна Европа и Югоизточна Азия, край пътища и градини, между храсти при надморска височина до 1000 м.
Описание: Брошът е многогодишно тревисто растение с дълго, пълзящо, многоглаво, хоризонтално, цилиндрично коренище, червено-кафяво отвън и червено отвътре, с многожество коренчета във възлите, достигащо на дебелина до 1 см. Той има четириръбесто, грапаво, изправено, катерливо стъбло, с извити назад шипчета за захващане, достигащо на височина 150 см и дебелина 1 см. Листата на броша са яйцевидни, ланцетни, светло-зелени, голи отгоре, с къси шипчета за захващане отгоре по жилката, наредени по стъблото по 4 до 6 в прешлени, почти без дръжки. Цветовете на броша са дребни, жълто-зелени, събрани по няколко в метличести полусенници. Цветчето е петделно, с плоски, разперени дялове и 5 тичинки. Плодът му е сочна ягода, отначало червена, след това черна, съставена от две кълбовидни части с по едно семе, с големина на грахово зърно.
Цъфти от юли до септември.
Употреба: Използват се корените на 3-4 годишни растения, събрани в ранната пролет или през есента, когато надземната част на растението е започнала да увяхва.Сушат се на сянка или в сушилня при температура 400С. Изсушените корени са тъмно-червени или жълто-червени отвън, и яркочервени отвътре, без мирис, със слаб горчив вкус.
Съдържание на елементи: В броша се съдържат антрахинови глюкозиди, флавоноиди, лимонена, ябълчена и винена киселина, захари, пектини, дъбилни вещества, белтъчини, тлъсто масло и др.
Действие:
- при лечение на камъни в бъбреците и пикочния мехур
- при възпаление на пикочните пътища
- при болести на далака
- при закъсняваща менструация
- при нощно напикаване
- като помощно средство при рахит и доброкачествена анемия
- при шипове, абсцеси
- при жълтеница
- подобрява образуването на костите
- подпомага изхвърлянето на течности от организма
- при костна туберколоза
Странични ефекти:
При предозиране може да предизвика болки и изостряне на хронични възпалителни урологични заболявания.
При бъбречна недостатъчност и язва на стомаха да се ползва по лекарско предписание
Да се приема по лекарско предписание и под лекарски надзор
Приложение:
- извлек – 1 ч.л. ситно нарязани сухи корени се залива с 250 мл студена вода, оставя се да престои 8 ч. и се прецежда. Билката отново се залива с 400 мл вряла вода, оставя се да престои 15 мин. и се прецежда. Двата извлека се смесват и се приемат преди храна по 100 мл 4-5 пъти дневно със сода бикарбонат. Отварата има остър и неприятен вкус. След приемане урината се оцветява в червено.
- във вид на прах – по 1 грам 3 пъти на ден с малко вода.