На английски: squirting cucumber
Hа немски: Springgurke, Spritzgurke
На френски: concombre d’attarpe, concombre sauvage,
На руски: огурец бешеной
Синоними: див пипон, диво каунче, диво динче, кучи пъпеш, полудлива краставица, пушкалка, луда краставица, църкало, морска краставица,пореч, рупеличе, пипонче
Разпространение: Дивата краставица се расте на топли песъчливи места на Южна Европа, Средиземноморието, Мала Азия при надморска височина до 400 м.
Описание: Дивата краставица е многогодишно тревисто растение с вертикален, слабо разклоненвретеновиден корен.Стъблото й емесесто, разклонено,изправено или стелещо се, с надлъжни ребро покрити с грапави власинки, достигащо на дължина до 100 см. Листата на дивата краставица са с дължина 4-12 см и ширина 3-12 см, грубовлакнести, триъгълни до копиевидни, неправилно изрязани, тъмнозелени отгоре и сивозелени отдолу, покрити също с грапави власинки и се държат на дълги дръжки с дължина до 15 см. Цветовете й са еднополови. Мъжките цветове са събрани в странични малоцветни гроздове.Женските цветове са до мъжките цветове, единични,разположени на дълги дръжки, излизащи от пазвите на листата исе състоят от 5 бледожълтигъсто влакнести отвън венчелистчетата с 3-4 зелени жилки, звънчевидна 5-делна влакнеста чашка, достигаща на дължина 3-5 мм, с 5 сраснали тичинки, 3 близалца и долен яйчник. Плодовете на дивата краставица са продълговато-елипсовидни, сиво-зелени, покрити с гъсти твърди четинки ,сочни, отделящи се рязко от дръжката и изхвърлящи многобройните си семена под налягане и достигащи на дължина 4-5 см. Семената й са черни, елипсовидни, леко сплескани.
Цъфти май-юли
Употреба: Използват се неузрели плодове. Сушат се нарязани надлъжно на сянка или в сушилня при температура до 450С. Изсушената билка е тъмнозелена, без мирис и с горчив вкус.
Съдържание на елементи: Плодовете на дивата краставица съдържат гликозиди, белтъчни и смолисти вещества, киселини, алкалоиди, витамини и др.
Действие:
- силно слабително
- пургативно средство при отравяне с наркотици в малки дози
- обезболяващо при ишиас, ревматизъм, невралгия
- при синузит
- при треска, холера, невръстения, червен вятър
Странични ефекти:
Билката е отровна
Билката е силен кожен дразнител
Пресен сок от билката може да причини смъртоносно отравяне!
Да се приема САМО по лекарско предписание и под НЕПРЕКЪСНАТ лекарски надзор
Приложение:
- спиртен извлек – плодове се накисват в силна ракия в съотношение 1:20, оставят се да престоят на слънце 25 дни, прецежда се и се използва за мазане
- счукан на прах – 1 сух плод се счуква на прах, поставя се на памучен тампон и се смърка рязко.При парене в гърлото се прави гаргара и се изплюва.