На английски: tarragon, wild tarragon
На немски: Estragon
На френски: estragon, dragon
Синоними: тарос, староус, тархус, градински пелин
Разпространение: Естрагонът е разпространен в Европа, Средна Азия, Далечния Изток и се отглежда като подправка и лечебно растение.
Описание: Естрагонът е многогодишно студоустойчиво тревисто растение, образуващо туфи. Той има дълго, пълзящо вдървенено коренище с дебелина на отделните корени 1-2 см и рядко разположени пъпки. Стеблото на естрагона е изправено, ръбесто, разклонено в горната си част и достигащо на височина 1,5-2 м. Листата му са последователни, гладки,зелени до белезникаво-зелени, линейно ланцетни, слабо покрити с власинки, достигащи на дължина 2-6 см и ширина 1-8 мм. Цветовете на естрагона са дребни, безцветни или жълтеникави, събрани в кръгли съцветия и образуващи метличесто съцветие. Семената на естрагона са дребни, с яйцевидна форма, кафяви на цвят и достигащи на дължина 0,6 мм.
Цъфти през август
Употреба: Използва се надземната част, събрана по време на цъфтежа. Суши се на слънце или в сушилня при температура до 350С.
Съдържание на елементи: В листата на естрагона се съдържат минерали, етерично масло, флаваноиди, гликозиди, инулин, витамин С, Р, горчиви и дъбилни вещества и др.
Действие:
- като диуретично средство
- улеснява дишането
- укрепва съня
- нормализира киселинността на стомашния сок
- засилва апетита
- регулира месечния цикъл
- повишава произвеждането на жлъчка от черния дроб
- антиоксидант
- противовъзпалително
- при ревматизъм, ишиас
- против глисти
- при зъбобол
Странични ефекти:
Да се приема по лекарско предписание и под лекарски надзор
Приложение:
- отвара – 1 с.л. суха билка се залива с 250 мл вряла вода, оставя се да престои 10-15 мин, прецежда се и се приема наведнъж.