На английски: European goldenrod
На немски: Echte Goldrute
На френски: Verga d’or
На руски: Золотая розка
Синоними: енчец, златна пръчица, златен енчец, горски енчец, златник, златка, генчиц
Разпространение: Жълтият енчец се среща в цялата страна при надморска височина до 2500 м. Расте в редки широколистни и иглолистни гори и храсталаци, скалисти места в планините и равнините.
Описание: Жълтият енчец е многогодишно тревисто растение с високо, право, метличесто разклонено само в горната си част стебло, достигащо на височина 25-100 см., с хоризонтално или косо разположено коренище. Листата на жълтия енчец са последователни, назъбени, цели, прости, голи или покрити с фини власинки. Приосновните му листа са елипсовидни с дълги 2-6 см дръжки, а стълбовите му листа са по-дребни, на къси дръжки или приседнали. Жълтият енчец има златисто-жълти цветни кошнички, разположени на върха на стъблото в сложно съцветие с формата на класовидни метлици, като периферните цветове са езичести, а вътрешните – тръбести. Плодовете на жълтия енчец са кафяви с хвърчилки от два реда жълто-бели власинки.
Цъфти юли -септември.
Употреба: Използват се стръковете на жълтия енчец, отрязани на 25 см от върха по време на цъфтежа. Жълтият енчец се суши на сянка в проветриво помещение или в сушилня при температура не по-висока от 45оС. Изсушеният жълт енчец има зелени листа, зелено стебло и жълти цветове, без мирис и с горчив вкус.
Съдържание на елементи: В изсушената билка се съдържа етерично масло, сапонини, дъбилни вещества, флавоноиди, смоли, дъбилни, горчиви и слузни вещества, смоли, никотинова и кафена киселини, багрило, витамин С и др.
Действие:
- при хроничен нефрит, пясък и камъни в бъбреците
- при чернодробна недостатъчност
- при отоци от различен произход
- при подагра
- при ревматизъм
- при ентероколити
- при гнойни рани, циреи и други кожни възпаления
- при задържане на течности в организма
- при увеличение на простатата
- при диабет
- при кръвохрачене
- при продължителна менструация
- за жабурене при парадонтоза
Странични ефекти:
При продължителна употреба причинява токсично увреждане на черния дроб.
Да се приема по лекарско предписание и под лекарски надзор
Приложение:
- студен извлек – 6 ч.л. суха билка се заливат с 500 мл студена вода и се оставят да престоят 8 ч., прецежда се и се изпива на глътки през целия ден.
- лапа от пресни или сухи листа – листата се стриват с вода или прясно мляко на кашичка.