На английски: Blackberry, bramble, black raspberry
На немски: Brombeer, Hirschbeer, Fuchsbeer
На френски: Rouce, Himbeer
На руски: Ежевика, куманика
Синоними: полска къпина, храстовидна къпина, копиня, планучка, чобан, кюсте, копия, къмпина, дяволско грозде
Разпространение: Къпината е разпространена в равнинни местности, предпланински и планински склонове в Европа, Северна Америка и Средна Азия при надморска височина до 2000 м. Къпината расте по влажни места из горски поляни, храсталаци, край реки и пътища, по сухи хълмове, покрай пътищата, където често образува труднопроходими гъсталаци. Тя е силно влаголюбиво растение.
Описание: Къпината е бодлив полухраст с многогодишно, добре развито дълбоко разположено коренище. Тя има червеникаво-кафяви обли, тревисти или вдървени, дълги, полегати или дъговидно извити стъбла с твърди бодливи шипове, достигащо на височина до 60 см. Листата на къпината са зелени, последователни, 3-5 на една дръжка, тройни, яйцевидни, заострени към върха, окосмени отдолу в сиво. От долната страна на главната жилка има дребни шипчета. Цветовете на къпината са двуполови, събрани в гроздовидни съцветия в пазвите на листата. Чашката е 5-делна, с 5 бели венчелистчета с диаметър 5-7 см и многобройни тичинки и плодници. Плодът на къпината се състои от 20-30 сравнително едри, сочни, месести костилкови плодчета. Отначало те са зелени, после стават червеникави и при пълното им узряване стават синьочерни лъскави. Имат приятен възкисел вкус и приятна миризма. Плодовете зреят от края на юли до края на октомври.
Цъфти от май до август.
Употреба: Използват се листата, плодовете и корените на къпината.
Листата на къпината се събират през лятото, по време на пълното им развитие по време на цъфтежа, в сухо, слънчево време, но докато са запазили още зеления си цвят. Берат се с дръжки с дължина до 4 см или без дръжки. Сушат се на сухо и проветриво място. Плодовете се берат в сухо време, когато са напълно узрели. Сушат се в сушилня в началото при температура 30-40°С, а към края достигаща до 60°С. Корените на къпината се събират през късна есен след обиране на плодовете. Корените се почистват, нарязват се на късове, а по-дебелите се нацепват надлъжно и се сушат в сушилня при температура не по-висока от 60°С.
Съдържание на елементи: В къпината се съдържат захари, органични киселини, флавоноиди, Витамини В1,В2, С, К и P, каротин, минерали, сапонини, фенолни киселини, танини, цианидинови гликозиди, дъбилни, ароматни и багрилни вещества, минерални соли, пектин, скорбяла, следи от етерично масло, слузи и др.
Действие:
- антиоксидантни свойства
- при диария
- при катар на дихателните пътища
- против кървене на венците и при хемороиди
- при възпаление на лигавицата на устата
- при възпаление на очите
- за избягване различни видове рак, особено този на гърдата и шийката на матката
- спомага за намаляване на риска от сърдечно-съдови заболявания
- за укрепване на кръвоносните съдове
- има антивирусни свойства
- контролира на кръвната захар
- понижаването на нивата на холестерола
- при разширени вени
- при гастрит, колит, язва на стомаха и дванадесетопръстника
- при обилна менструация, бяло течение
- при заболявания на черния дроб
- при бъбречно-каменна болест
- при нарушена обмяна на веществата
Странични ефекти:
Възможна е поява на алергична реакция
Страдащите от стомашни заболявания да консумират само сок, приготвен от пресни плодове
Да се приема по лекарско предписание и под лекарски надзор
Приложение:
- запарка от сушени листа – 2 с.л. сухи листа се заливат с 500 мл вряла вода, оставя се за престои 5 мин, прецежда се и се пие преди храна по 1 вин.ч. 4 пъти дневно.
- отвара от сушени корени – 1 с.л. сушени корени се заливат с 500 мл вряла вода, вари се 10 мин., прецежда се и след изстиване се пие преди храна по 1 вин.ч. 4 пъти дневно.