Сининими: диви кошнички, друмиче, живица, ливадник, моминска китка, клинава трева, орешко, отвратниче, срамежливче, тъжник
Разпространение: Ливадното орехче расте в ливади при надморска височина до 1500 м.
Описание: Ливадното орехче е тревисто многогодишно растение с изправено, голо и разклонено само на върха стебло, което достигана височина до 80 см. То има къс, тънък корен, по който израстват вретеновидно удебелени коренчета. Листата на ливадното орехче се състоят от 8-24 продълговати, назъбени големи листчета с дължина до 2 см, редуващи се с по-малки листчета. Листата на ливадното орехче са голи от горната страна и влакнести по жилките от долната страна.На върха завършват с триделно листче. Съцветията на ливадното орехче са правилни, връхни, метлически, достигащи на дължина 3-10 см. , с 5 чашелистчета, достигащи на дължина 1 мм. Съцветията на ливадното орехче имат 6 бели или бледо-розови венчелистчета, достигащи на дължина до 9 мм, многобройни тичинки и 9-12 свободни яйчника. Плодът на ливадното орехче е права, продълговата, влакнеста, неразтваряща се мехунка, достигаща на дължина 3-4 мм, в която има по едно семенце.
Цъфти май-юли.
Употреба: Използват се корените и надземните части на ливадното орехче
Действие:
- ставен ревматизъм
- възпаления на отделителната система
- неспокоен сън
- пречистване на кръвта
Приложение:
- спиртен извлек - свежо откъснати цветове се насипват в съд, заливат се с ракия, оставят се да престоят на топло 14 дни и се прецежда. Приема се веднъж дневно по 10-15 капки в чаша вода.
- отвара - 1 ч.л. цветове на ливадното орехче се залива с 250 мл вряла вода, оставя се да престои 1-2 мин. след което се прецежда. Пие се на глътки по 2-3 ч.ч дневно.