Синоними: дива боровинка, див чемшир, кекузе, миризливка, диви черешки, меча стъпка
Разпространение: Среща се в Европа и Северна Америка, без южните им части. Вирее по скални поляни, сухи, каменливи места, в иглолистни гори. У нас се среща във всички планини с надморска височина 1000-2500 м.
Описание: Мечото грозде е вечнозелен пълзящ храст, с пълзящи клонки, достигащи на дължина 20-50 см и приповдигащи се крайни разклонения. Стъблата са високи до150 см., гъсто облистени. Листата на мечото грозде, достигащи на дължина 1-7 см, са разположени едно след друго на къси дръжки. Те са обратно яйцевидни с гладки ръбове, клиновидна основа, кожести и целокрайни. Младите листа имат меки къдрави власинки по ръба. Листата на мечото грозде са лъскави, тъмнозелени от горната страна и по-светлозелени от долната страна, с пересто жилкуване от двете страни. На вкус листата на мечото грозде са стипчиви, слабо горчиви. Цветовете на мечото грозде са бели или бледо розови, с форма на камбанка, разположени на увиснали гроздове от 2-20 цвята на върха на стъблото. Чашката и венчето са 5-делни, с 10 тичинки. Плодът на мечото грозде е яркочервен, сферичен, сухомесест, с 5 – 7 семенца. Плодовете узряват през късното лято или есента.
Мечото грозде цъфти през май-юли.
Употреба: Употребяват се листата, събрани по време на цъфтеж – брането се извършва в сухо и слънчево време, като се отрязват целите стъркове на растението. Сушат се на сянка или в сушилня при температура 40оС. След изсушаването листата на мечото грозде се отделят от клонките. Изсушените листа трябва да са тъмно зелени и лъскави без мирис и с тръпчив вкус.
Съдържание на елементи: Листата на мечото грозде съдържат флавоноиди, фенолни съединения, дъбилни вещества, тритерпенови съединения, етерично масло.
Действие:
- слабо изразено диуретично действие
- при хроничен цистит, нощно напикаване
- при остри инфекции на пикочните пътища, пясък и гной в бъбреците и пикочния мехур
- при гинекологични проблеми след раждане и бяло течение
- дезинфекционното и пикочогонно действие
- антибактериално
- противовъзпалително
- при мускулни болки и навяхвания
- стимулира имунната система
- при диабет
- при проблеми с дихателната система
- при проблеми с простатата
Странични ефекти:
В големи дози билката е отровна!
Да се приема по лекарско предписание и под лекарски надзор
Да не се приема от бременни и кърмещи жени
Да не се дава на деца под 12 години
Да не се приема при наличие на бъбречно заболяване
Да не се приема от хора с високо кръвно налягане
Високи дози и продължителна употреба може да предизвикат възпаление на пикочните пътища, увреждане на черния дроб
Възможна е появата на гадене, ускорен пулс, безсъние, раздразнителност, повръщане
Приложение:
- отвара – 1 с.л. счукани листа на мечо грозде се варят в 500 мл вода 5 мин. Прецедената отвара се пие по 1 вин.ч. преди храна 4 пъти дневно. Препоръчва се да се взема с 1 ч.л. сода бикарбонат
- чай – 1 с.л. билка, се накисва за 1 нощ в 500 мл студена вода. Сутринта извлекът се кипва за 5 мин., прецежда се, и се приема по 1-2 с.л. след храна 3-4 пъти дневно. Препоръчва се да се взема с 1 ч.л. сода бикарбонат