На английски: Shepherd’s purse
На немски: Hirtentäschel
На френски: Bourse à Pasteur
На руски: Пастушья сумка
Синоними: трева гръцика, бяла трева, плешчица, тракачка, хлопка, гъшарка, бабини гниди, старчец, попова лъжичка, рапан, гергьовденче, спорка, рибена коска, изтравниче, лютиче, попови въшки, рупа, слезен
Разпространение: Овчарската торбичка произхожда от Западна Азия. Среща се в целия свят при надморска височина до 2000 м. Расте като бурен край пътища, в канавки, по поляни, запустели места, пасища и ливади.
Описание: Овчарската торбичка е едно- или двегодишно тревисто растение с тънък вретеновиден корен. Стъблото на овчарската торбичка е изправено голо, просто или разклонено, но най-често е единично, достигащо на височина 60 см. Приосновните листа са с дръжки, събрани в розетка и са продълговато обратно ланцетни, цели или дълбоко лировидно пересто изрязани. Стъбловите листа са дребни, последователни, приседнали, в основата са цели или нарязани стреловидни, обхващащи стъблото, а най-горните листа са ланцетни или линейни. Цветовете на овчарската торбичка са дребни, бели или мръсно-бели, събрани в съцветия с формата на грозд, с четирилистни чашка и венче и 6 тичинки. Плодовете са триъгълно-клиновидни сплеснати шушулчици, наподобяващи торбичка с множество елипсовидни светлокафяви семена, които на пипане са като кожа.
Употреба: Овчарската торбичка се използва предимно в прясно състояние. За сушене се използват стръковете, които се събират в периода на цъфтеж заедно с първите зелени плодчета. Стеблата се отрязват на 25 см от върха заедно със здравите розеткови листа, навързват се на снопчета и се сушат на сенчесто и проветриво място или в сушилня при температура до 45°С. Изсушената билка е с бели цветове, със зелени стебло и листа, с характерна миризма и слабо горчив вкус.
Съдържание на елементи: Овчарската торбичка съдържа холин, ацетилхолин, тирамин, инозит, сапонини, гликозиди, алкалоиди, кумарини, фитонциди, пепел, флавоноиди, танини, органични киселини, витамини В,С, К каротин, стероиди, макро- и микроелементи, смола, тлъсто масло, етерично масло, , захари дъбилни вещества.
Действие:
- при твърде високо и при твърде ниско кръвно налягане
- при маточни кръвотечения и менопауза
- при всички външни мускулни заболявания
- при свличане на червата, на слабините, на матката
- укрепва половата система
- чернодробни и жлъчни заболявания
- заболявания на бъбреците, пикочния мехур
- подобрява храносмилането
- при язва на стомаха и дванадесетопръстника
- при нарушена обмяна на веществата
- подагра, ревматизъм, навяхвания
- при гинекологични заболявания
- при нощно напикаване при деца
Странични ефекти:
Да не се приема по време на бременност.
Да не се приема от хора, които са имали или имат тромби в кръвта
Да се приема по лекарско предписание и под лекарски надзор
Приложение:
- воден извлек – 4 ч.л. билка се заливат с 1 л вода, оставя де за престои 8 ч., прецежда се и се изпива за 1 ден. Може да се използва и за компрес или вода за разтриване.
- чай
- отвара – 2 с.л. билката се заливат с 500 мл вряла вода, оставя се да ври 5 мин., прецежда се и се пие преди храна по 100 мл 4 пъти дневно.
- запарващ компрес – 2 пълнени шепи прясна билка се задушава на водна пара, слага се в кърпа и се налага мястото.
- тинктура – пресни листа, дръжки и цветчета на овчарска торбичка се нарязват на дребно и пълнят в бутилка до гърлото, заливат се с 38-40-градусова ракия, оставя се да престои 14 дни на слънце или на топло, прецежда се и се приема по няколко капки, разтворени в малко вода няколко пъти дневно.