На английски: Felty germander
На немски: Echter Gamander
На френски: Germandrée tomenteuse
На руски: Дубравник
Синоними: горчива чубрица, диариче, количав бурен, количе, бабиче, дубче, дъбче, змийско биле, зъмска трева, къс добри, трескиня белькя, подубниче, подъбница
Разпространение: Червеното подъбиче е сухоустойчиво светлолюбиво растение, растящо в полските и предпланинските райони с надморска височина до 1400 м. Развива се предимно на суха и бедна почва по тревисти места, храсталаци, каменисти поляни, както и в редки широколистни и смесени гори из цялата страна. Среща се също в средните и южни части на Европа, Кавказ.
Описание: Червеното подъбиче е дребно многогодишно полухрастче с едногодишни изправени или полегнали четириръбести цветоносни стъбла, достигащи на височина 10-50 cm, покрити с разперени власинки и сиво – кафяв вретеновиден корен и множество коренови издънки. Листата са срещуположно разположени, с дължина 1-4 см, и с къси дръжки. В основата си те са клиновидни като преминават в продълговата до яйцевидна форма, назъбени в горната част и покрити с разперени власинки. Цветовете са големи, розово-виолетови, достигащи на дължина до 1 см, събрани в основта на горните листа в класовидни съцветия, без горна устна, с долна 5-делна устна с по-голям среден заоблен дял и 4 тичинки. Плодът е сух и при узряване са разпада на 4 кафяво-черни орехоподобни семена.
Цъфти от май до август.
Употреба: Може да се ползва прясна и изсушена. Използва се стръковете заедно с цветовете, без приосновните вдървени листа, които се събират по време на цъфтежа. Сушат се на сянка или в сушилня при температура до 40°С. В изсушен вид листата и стъблата са зелени, а цветовете – розови, без мирис и с горчив вкус. Трябва да се съхранява на сухо и проветриво място.
Съдържание на елементи: Червеното подъбиче съдържа жълто-зелено етерично масло, горчиви и дъбилни вещества, флавоноиди, витамин С, азотни съединения, смоли и др.
Действие:
- намалява и спира неприятните киселини, които предизвикват уригвания
- при остри и хронични гастрити
- отстранява гнилостните процеси в червата
- при обилна менструация
- при кървящи хемороиди, дизентерия и кръвохрачене
- при наличие на пясък в жлъчния мехур
- при болести на черния дроб
- при бяло течение
- при конюнктивит, младежко акне, екземи, рани
- за повишаване на апетита
- премахва спазмите при чревни и бъбречни колики
- при ревматизъм, подагра
- при лечение на кожни заболявания
- действа общоукрепващо
- при ухапване от змии и насекоми
Странични ефекти:
В големи дози билката е отровна
Да не се ползва от страдащи от гастрит, язвена болест на стомаха и дванадесетопръстника!
Билката да се използва САМО по лекарско предписание и под лекарски контрол!
Приложение:
- запарка – 2 с.л. от билката се заливат с 400 мл вряла вода, оставя се да престои 1 ч., прецежда се и се пие преди храна по 1 каф.ч. три пъти дневно.
- за външно приложение – 4 ч.л. се заливат с 2 чаши вряща вода