Синоними: блатна боровинка, клюква, брусника, черника, голубика, гълъбици, гълъбика
Разпространение: Синята боровинка произхожда от Северна Америка. Разпространена е главно в по-хладните части на Северното полукълбо. Среща се във всички високи планини в България – Рила, Осоговска, Пирин, Родопите, Стара планина (с изключение на Източна Стара планина), Витоша и Източна Средна гора при надморска височина 1700-2500 метра. Среща се по планинските пасища, каменливите поляни, а също в влажните места и сред храсталаците в иглолистните и буковите гори.
Описание: Синята боровинка е нисък храст с височина 40-100 см., образуващ пространни туфи. Листата на синята боровинка са обратно-яйцевидни, целокрайни и продълговати с къса дръжка, синьо-зелени, меки, листопадни, с гладък неподгънат ръб. Цветовете са бели до бледорозови, стеснени в края. Цъфти през май-юни. Плодът е със зеленикава местна част, с гълъбово-син налеп, а под него е с тъмно-син цвят. Завръзът е с форма на вдлъбнат кръст, с множество малки семенца. Сокът е безцветен. Плодът на синята боровинка узрява през юли-септември. Дори и след посиняването на плодовете, те продължават да нарастват. Узрелите плодове се задържат на растението 8-12 дни, след което започват да oкапват. Ако са откъснати полузелени плодовете няма да доузреят, но захарността в плодовете не се променя. Вкусът на синята боровинка е сладко кисел, с приятен аромат.
Употреба: Използват се листата и зрелите плодове на синята боровинка. Листата се берат през пролетта, изсушават се на сянка или в сушилня. Плодовете се берат през юли-септември когато узреят.
Съдържание на елементи: В плодовете на синята боровинка се съдържат дъбилни и минерални вещества, каротен, гликозид и арбутин, витамин А, витамини от групата В, витамин С, органични киселини, захар, желязо и манган.
Действие:
- при заболявания на пикочния мехур
- при проблеми със стомашно чревния тракт, особено при децата
- бактерицидно и противовъзпалително действие
- анемия
- поглъща токсините
- мокри екземи, лишеи
- за подобряване остротата на зрението при лека форма на диабет
- оказва положително влияние върху формирането на здрави кости
- за жабурене и гаргари при възпаления на устната кухина и гърлото.
- в козметиката
Странични ефекти:
Лечението на диабет трябва да се провежда под лекарски контрол!
Приложение:
- отвара от листа – 2 с.л. сухи листа се заливат с 1 чаша вряла вода. Вари се 10 мин., след което се оставя да кисне 1 час и се прецежда. Приема се по 1 с.л. 4-5 пъти дневно.
- запарка – в емайлиран или стъклен съд 3-4 ч.л. сушени боровинки се заливат с 2 чаши вряла вода. Оставя се да се кисне 5 ч. Прецежда се и се пие по половин чаша няколко пъти дневно.
- воден извлек
iskam da razbera kak da si namerya ot tazi sinya borovinka za leceniye na psyuriazis molya vi pomognete mi
Ако не можете да намерите по аптеките или дрогериите сушена билка,ще Ви се наложи да търсите билкари.