Синоними: бабини зъби, кочи глави, чонка, чюнка, щъркелова човка, щръко игли, щръкова нога, диви кошнички, ревничав бурен, желтениче, бабаручка, бабици, бодланка, върти поп, гускини зъби, иглица, чикирдек, чюнка
Разпространение: Расте по песъчливи, каменисти и сухи места, край пътища, като плевел в нивите до 800 м надморски височина. У нас се среща из Люлин, Витоша и Черноморието.
Описание: Едногодишно тревисто копринесто влакнесто растение с вретеновиден корен. Стъблото е разклонено в основата, приповдигнато, с много на брой тънки, разклонени, пълзящи и е покрито с власинки. Стъблото достига дължина 10-60 см. Листата при основата са с дръжки, тройно перести, елипсовидни, с дължина 3-5 см и широчина 1,5-3 см, несиметрични в основата, с тесни линейни дялове, разположени са срещуположно. От горната страна са голи, а от долната са покрити с белезникави власинки. Стъбловите листа са приседнали, чифтоперести, срещуположни, с елипсовидна форма, тъмнопурпурни, червени или бледовиолетови, покрити с белезникави власинки. Цветовете на трабузана са дребни, с диаметър 3-4 см, единични, разположени в основата на листата. Имат петлистна чашка и лимоненожълто венче, с 10 тичинки разположени в два кръга и яйчник, съставен от 5 гнезда. Околоцветните листчета са извити навън. Плодът е кутийка, разпадаща се на 5 неразпукващи се дяла. Плодовете са овални и след узряване се разпадат на 5 орехчета с по три шипа. Цъфти и образува плодове през юли-октомври.
Употреба: Използуват се надземните части на растението – стръкове или цели растения. До узряването на семената растението е слабо отровно. Брането се извършва с ръкавици и други предпазни средства . Събират се отрязани от основата стелещи се стъбла по време на цъфтеж и преди разпукването на плодовете, когато надземните части започват да завяхват, през юли-септември. При събирането и обработката на трабузана да се използват дебели ръкавици, заради бодливите плодове. Събраният трабузан се почиства от примеси и се суши на сянка, в проветриви помещения или в сушилни при 45°С.
Съдържание на елементи: Трабузанът съдържа сапонини, флавоноиди, алкалоиди, органични киселини, множество минерални соли, тлъсто масло и др.
Действие:
- при оскъдна и нередовна менструация
- при хронично възпаление на половите органи у мъжа и жената
- за стимулиране на половата система
- при камъни и пясък в бъбреците и пикочния мехур, спазми на жлъчните пътища, при хипертрофия на простатата
- при заболявания на черния дроб
- при спазми на стомаха и червата
- при бронхит, коклюш
- успокояващо действие върху централната и вегетативната нервна система
- при невралгия, мигрена
- при заболявания на сърдечно-съдовата система – намалява холестерола в кръвта
- при хемороиди, циреи, разширени вени и екземи
- срещу умствена и физическа умора, при анемия
- за подобряване на общото самочувствие
- има противогъбично действие
- повишава киселинността на стомашния сок
Странични ефекти:
Да не се ползва при стомашно-чревни възпаления
Да не се ползва при възпаления на бъбреците
Да не се ползва от бременни и кърмачки
Да не се ползва от лица под 16 години
Да не се употребява едновременно с хормонални препарати и контрацептивни средства
Да се ползва по лекарско предписание и под лекарски надзор
Приложение:
- извлек – 2 ч.л. изсушена билка се кисне 1 ден в 250 мл. студена вода. Прецежда се и се изпива се на глътки за 1 – 2 дни.
- отвара – 1-2 ч.л. изсушена билка се вари 10 мин. в 250 мл. вода. Прецежда се и се пие охладена и подсладена.