На английски: Alder
На немски: Schwarzerle
На френски: Vergne
На руски: Ольха черная
Синоними: водна елха, елиса, елшовина, лепкава елха, олше, ехла
Разпространение: Черната елша е влаголюбиво дърво, но се среща и като образуващ труднопроходими гъсталаци храст. Тя расте около водни басейни в почти цяла Европа Северна Африка. Мала Азия. Кавказ и Западен Сибир.
Описание: Черната елша е широколистно листопадно дърво с тяснопирамидална корона, повърхностна коренова система и достигащо на височина 20-35 м. Стеблото й е изправено, покрито със сивокафява, плочковидно напукана кора при старите дървета и зелено-кафява, гладка и лъскава кора при младите дървета.Младите клонки на черната елша са лепкави. Листата на черната елша са тъмнозелени отгоре, светлозелени отдолу, големи, обратно-яйцевидни, врязани на върха, клиновидни в основата, лепкави, с двойно назъбен ръб и 5-8 странични двойки жилки, водещи до различен зъб от ръба на листа. Листата й достигат на дължина 4-9 см и на широчина 3-7 см. Черната елша е еднодомно растение – мъжките и женските цветове образуват съцветия (реси). Мъжките цветове на черната елша се развиват се преди разлистването на черната елша. Те са съставени от 4-делен околоцветник с 4 тичинки, като 3-5 цвята са събрани във връхно разположен продълговат грозд, покрит с виолетова люспа. По време на цъфтежа мъжките реси достигат на дължина 4-12 см , стават рехави и променят цвета си на жълтеникав. Женските цветове на черната елша са разположени в пазвите на листата под мъжките и се състоят от плодник и 4 сраснали помежду си прицветни листчета, като 3-5 цвята са събрани в продълговат грозд покрит с вдървеняваща се кафява люспа. По време на цъфтежа женските реси достигат на дължина 12-20 мм. Плодовете на черната елша представлява елипсовидна червено-кафява шишарка с две ципести крилца и узрява през октомври.
Цъфти февруари-април
Употреба: Използват се кората, листата и зрелите шишарки на черната елша в прясно състояние
Съдържание на елементи: В черната елша се съдържат флавоноиди, кумарини, скорбяла, етерично масло, дъбилни вещества, багрила, танини, глюкозидни сапонини, алкалоиди, витамини Р,С и др.
Действие:
- антидиарично, адстрингентно действие
- при катари на горните дихателни пътища
- при остър и хроничен ентероколит
- при лечение на малария
- при лечение на ревматизъм, подагра
- при възпалителни кожни заболявания, варикозни язви и изгаряния
- стимулира функцията на черния дроб
- ограничава разпространението на псориазиса
- при лечение на хемороиди
- при лечение на язвена болест
Странични ефекти:
Да се приема по лекарско предписание и под лекарски надзор
Приложение:
- настойка от кори – 15 гр начупени кори се поставят в 200 мл студена вода. Приема се по 1 с.л. 3-4 пъти дневно.