Синоними: литрум, върболист, върбица
Разпространение: Обикновената блатия расте на влажни почви край реки и потоци в Северозападна Африка, Европа, Югоизточна Австралия при надморска височина до 1700 м.
Описание: Обикновената блатия е многогодишно тревисто растение с дебел, вдървеняващ се корен с множество разположени в повърхностния почвен слой разклонения, с множество високи, изправени, окосмени, 4-6 ръбести квадратни червеникаво-лилави стебла, достигащо в диаметър до 1,5 м и височина до 1,5 м. Листата на обикновената блатия са последователни, приседнали, срещуположни или по три в прешлени, гъсто покрити с власинки.Приосновните й листа са сърцевидни, средните листа са елипсовидни, а връхните – тясно ланцетни, достигащи на дължина 3-10 см. Цветовете на обикновената блатия са бели, розови или червени, събрани в гъсти, дълги класовидни съцветия, разположени по върховете на централното стъбло и разклоненията му и достигащи на дължина до 30 см. Те са с 6-листни чашка и венче и 12 тичинки. Плодът на обикновената блатия е продълговата, яйцевидна,двугнездна, разпукваща се на два дяла кутийка.
Цъфти юни – август.
Употреба: Използуват се връхните части на стъблата на обикновената блатия, събрани по време на цъфтеж. Сушат се на с ухо и проветриво място или в сушилня при 40оС.
Съдържание на елементи: В обикновената блатия се съдържат флавоноиди, гликозиди, дъбилни и слузни вещества, пектин, смоли, каротин, етерично масло, танини и др.
Действие:
- запичащо
- кръвоспиращо при маточни и белодробни кръвотечения
- антисептично
- улеснява заздравяването на кървящи рани
- при стомашно-чревни колики, диария
- при хемороиди
Странични ефекти:
Да се приема САМО по лекарско предписание и под лекарски надзор
Приложение:
- запарка– 2-3 с.л.сухи стръкове от обикновена блатия се заливат с500 мл вряла вода и след изстиване се прецежда. Запарката се изпива за 2 дни.
- лапа – прясно размачкано растение се прилага при кървящи рани