Синоними: лющян, леошян, левущян, селим, северна гръкляноглътка, девисил, дивисил, кимен, бъзуняк, русалин, русалка, русалия, силина, заря, смил, руска любистик, кръстатка, тръбуника, меча стъпка, мечи уши
Разпространение: Родината на девесила е Западна Азия. Отглежда се в много страни на Европа и Азия. Напълно студоустойчиво растение.
Описание: Девесилът е многогодишно тревисто растение с жилава структура и силна специфична миризма, достигащо на височина до 2 м. Коренът е кафяв, централен, месест, дебел, с презимуващо коренище с дължина 26-30 см и дебелина 1-2 см. Стъблото е право, кухо, гладко, разклонено, с восъчен налеп, по което са разположени твърди тъмнозелени листа. През пролетта стеблото е червеникаво. Листата са блестящи, триъгълни, тъмнозелени, от долната страна по-светли, двойно- и тройно насечени, с дълги 15 см и широки 8 см. Листните дръжки и цветоносно стъбло са ръбести. Горните листа са едри, перести, а долните – двойно перести. Листчетата са клиновидни в основата и назъбени на върха. През първата година се образува листна розетка и коренище, а през следващите години – цветоносно стъбло, цветове и семена. Цветовете са златистозелените съцветия. Семената са сламеножълти, овално елипсовидни, събрани по две заедно (диакени), които се разсипват при узряването. Те са плоски от страната, с която се допират, и са изпъкнали от външната страна, с 3 надлъжни ръба. Цъфти юли и август.
Употреба. Сушени корени на 2 и 3-годишно растение. Корените се изваждат февруари-март, преди началото на развитието на растението, или септември-ноември след преминаване на вегетацията. Нарязват се и се сушат на слънце.
Листата – пресни или изсушени се използват като подправка за ястия.
Съдържание на елементи: Девесилът съдържа етерични масла, скорбяла, лецитин, смоли, захари, танин, минерални соли, органични киселини, витамини, кумарини, нишесте и др.
Действие:
- диуретично
- при полови разстройства, както при мъжа, така и при жената
- премахва физическа и умствена умора
- при липса на менструация
- стимулира храносмилането
- при възпаление на червата
- за усилване на жлъчната секреция
- при лечинши на гнойни рани
- при нервно изтощение, припадъци , хистерия
- антисептично действие
- засилва кръвообращение на храносмилателните органи
- при бъбречна недостатъчност
- при анемия
Странични ефекти:
Да не се използва при бременност.
Девисилът е противопоказан при остър нефрит
Да се прилага по лекарско предписание и под лекарски контрол.
Приложение:
- запарка – 1 с.л. от сушени корени се залива с 500 мл. вряла вода, кисне 1 час и се пие преди храна по 1 вин.ч. 4 пъти дневно.