На английски: See wormwood
На немски: Strand Beifuss
На френски: Armoise maritime
На руски: Полынь морская
На испапски: Ajenjo marino
Синоними: сантонинов пелин, приморски пелин, глистна трева
Разпространение: Морският пелин се среща по скалисти и каменисти места по Черноморското крайбрежие, в Централна и Източна Европа.
Описание: Морският пелин е многогодишно тревисто растение или полухраст с мощен корен и характерен приятен мирис. Стеблата му са тънки, вдървенели в основата, разклонени, изправени или възходящи, покрити с белезникави власинки и достигащи на височина до 80 см. Приосновните листа на морския пелин са на дръжки, а следващите са приседнали, 2-3 пъти пересто нарязани, гъсто покрити с власинки, придаващи им сивозелен цвят. Цветните кошнички са дребни, продълговати, сивозелени, единични, с 3-6 цветчета с дължина 1-2 мм, увиснали на къси дръжки, събрани в метличести съцветия по върховете на стеблата. Цветчетата са тръбести, обагрени в жълто или червено-кафяво.
Цъфти август-октомври
Употреба: Използват се цветните кошнички на морския пелин, събрани преди цъфтежа. Сушат се на сянка или в сушилня при температура до 80 0С. Изсушената билка е жълто- или кафявозелена с характерна миризма и горчив вкус.
Съдържание на елементи: В морския пелин се съдържат сапонини, етерично масло, сантонин, горчиви и слузни вещества, гуми, смоли, мазнини и др.
Действие:
- противоглистно
- против брадавици, мазоли и туморни образования
Странични ефекти:
Внимание! Билката е отровна
Да не се използва при страдащи от нефрит, остри стомашно-чревни и чернодробни заболявания и склонност към спонтанни аборти
Да се приема САМО по лекарско предписание и под лекарски надзор
Приложение:
- лапи – при брадавици, тумори, мазоли